Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Nem csak mi pancsolunk szívesen

Az úszás pontosan azért jó mozgásforma a kutyáknak, amiért nekünk, ráadásul nagy részük gyönyörűen rákattan és szenvedélyes pancsolóvá válik. Akkor pedig miért ne adnánk meg nekik ezt az örömet?

Az első lépések

Labradorosok szinte mind ismerik azt a kutyát, amelyik a partra leérve ész nélkül berohan és alig lehet kikönyörögni a vízből. Ilyen egyedek akadnak más fajták között is, velük könnyű, az első és a sokadik lépést is megteszik maguktól. A többiekkel viszont foglalkozni kell egy kicsit.

Zsákmányos kutyával szintén nem nehéz a dolgunk, elég bedobni a labdát/botot a térdig, majd szügyig, aztán nyakig érő vízbe, és amikor a kutya gátlástalanul vetődik a vízbe játéka után, azt el lehet hajítani oda, ahol már úsznia kell érte. A fokozatosság a legvérmesebb kutyánál is fontos, teljesen fölösleges megijeszteni őket.

Passzívabb egyedeket meg lehet próbálni behívni. A gazda (családostul) bemegy a (eleinte sekény, majd egyre mélyebb) vízbe és távolodva maga után hívja a kutyát. Az először fel-alá fog rohangálni a parton, majd bemegy. Amikor beérkezik, jöhet a jutalomfalat és engedjék vissza, ne terheljék túl, a kutya így megtanulja, a vízben jutalom és simogatás, csupa jó dolog várja. A sikerhez nem árt egy jó kutya-gazda kapcsolat, hiszen a kutyának az engedelmeskedéshez félelmet, gátlást kell legyőznie, ami egy behívhatatlan, szökős kutyánál nem fog sikerülni, az állatsimán leléphet.

értelemszerűen következik, hogy egy problémás egyeddel nem kell egy ilyen helyzetbe belemenni, a kapcsolatépítés előbbre való, először foglalkozzanak azzal, hiszen közös pancsolás helyett egy lelépett kutya keresése, és a környék teleplakátolása lesz a hétvégi program.

Tilos

A kutyát erőszakkal berángatni, bedobni, a vízben büntetni, lenyomni. Lehet, hogy jó poén (nem az) egy fiúkoleszos strandoláson egymás vízbe lökése, lefröcskölése és víz alá nyomása, de a legkeményebb ötvenkilós kankutya sem egy hülye kamasz, nem is kell vele úgy viselkedni.

Zsákmányos kutya rámehet vadkacsákra, hódra, vidrára, ezt tiltsák, ugyanis a vadállatok ilyen formában zaklatása, pláne elpusztítása ilyen törvénybe ütközik. Itt ismét visszakanyarodunk az előző témához, hogy úszni csak kézben lévő, tiltható kutyával menjenek, mert vad vidéken egy szabad kutyával az esetleges következmények sokkal kellemetlenebbek lehetnek, mint egy kutyafuttatós kergetőzéskor, ami behívásnak indult.

Veszélyek

Örvényes, erős sodrású, erősen hullámzó vízbe ne engedjék be a kutyát. Meglepően jól úsznak, de nem halak, a víz könnyen elviheti őket és az idegen közeg veszélyeit sem feltétlenül tudják jól felmérni, erre a gazdának kell odafigyelni.

A kutya simán beleiszik a fürdővízbe, ami egy fertőzött víz esetében akár pusztulásához is vezethet. Ne úsztassanak olyan helyen, ami nem tiszta, és emlékezzenek, áradáskor különösen nagy a fertőzésveszély.

Nem csak gyomra, a kutya bőre is lehet érzékeny, például a kék algára, vagy bármilyen fertőzésre, ezért érdemes előre tájékozódni a vízminőség felől, és bőrallergiás kutyák fürdetéséről kikérni az állatorvos véleményét. A tengervíz nem árt a kutyának, de érdemes fürdés után lemosni szőrükről a sót.

Vitt már el nagy harcsa kicsi kutyát, legyenek résen, és ne engedjék maguktól távol a kutyát.

A kutyák imádnak dögöt zabálni, belefetrengeni, és a haldög, hát az a legcsodálatosabb dög a világon. Mivel vízpartokon sokkal nagyobb az egy négyzetméterre jutó rohadó halak aránya, mint az Erzsébet körúton, legyenek résen és legyen tiltható a kutyájuk, különben a fürdésből nem móka lesz, hanem kényszermosdatás.

Hol? 

Ha közösen akarnak pancsolni a kutyával, az alábbi helyeken van erre legális lehetőség:

Balatonon a Club Aliga egy kijelölt területe
Délegyházi tavak Tavirózsa kempingnél kijelölt terület
Lupa sziget
Velencei tó Drótszamár kempingnél kijelölt terület
Zalaegerszeg Gébárti tó
Vadása tó
Szegedi Kutya Klub kutyastrand
Szanazug
Holt-Kőrös

1 Tovább

Hogyan válasszunk panziót a kutyának?

Itt a nyár, amikor még a legelszántabb kutyások se mindig akarják magukkal vinni a nyaralásra kedvencüket, sporttársukat, és nem mindenki tudja azt barátokra, rokonokra bízni. Akkor jön a panzió, aminek kiválasztása korántsem olyan egyszerű, de nem lehetetlen.

Miért is ne menne a kutya nyaralni?

Az utazás kérdése nagyon kutyafüggő, vannak jól terhelhető és érzékenyebb egyedek. Egyik örjöngve ugrik az autóba és napokig elvan bent, a másik ötven méter megtétele után tengeribeteg lesz. Ezt minden gazda tudja a kutyájáról, és ennek megfelelően kell mérlegelnie, megéri-e a kutyával az autós körút, megterheli-e a repülőút, vagy nem. A melegben érdemes figyelembe venni egyes fajták különböző tűréshatárait is, a boxerek, bulldogok kiemelten szenvednek, fölösleges extra terhelésnek kitenni őket.

A panzióválasztás ökölszabályai

Ha pedig úgy döntünk, hogy a kutya marad, és nincs kutyás haverunk aki jó szívvel ajánlana egy helyet, ahova ő hordja kedvencét - de ha ajánlásunk van, akkor is érdemes betartani a következő pontokat- a következő szempontok szerint tudnak választani egy megfelelő panziót.:

  • A külsőségek nem számítanak. 

A szép gyep és burkolat a gazdának szól, a kutya ezeket nem látja, nem értékeli, sőt, egy túlzottan tereprendezett placcon el tudnak képzelni szívvel-lélekkel játszó kutyákat?

  • Nézzék meg a panziós kutyáját. 

Ne a versenyeredményeit, hanem hogyan viselkedik sok, akár idegen kutya között. Ha kiegyensúlyozott, konfliktusból kifordul, szóra irányítható a kutya, jó helyen járnak.

  • Keressenek olyan helyet, ahol a kutyák nem csak kennelben és sétán vannak, hanem órákat bandázhatnak együtt, mert az sokat fejleszti a kutya szocializáltságát.
  • Kérdezősködjenek. 

Ki az állatorvosuk, mit tenne a panziós a kutya esetleges megbetegedése, verekedés, sérülés esetén. Ha reakciója megnyugtató, válaszai láthatólag tapasztaltból adódnak, és erősnek tűnik körülötte a kutyatartáshoz szükséges háló, jó helyen járnak.

  • Menjenek el ismerkedésre, és engedjék be a kutyát az ott bandázó panziósok közé.

Figyeljenek a kutyára, de a panziós reakcióira is. Ha nyugodtan kezeli az új egyed érkezéséből adódó esetleges konfliktusokat, a kutyák között van tekintélye, jó helyen járnak.

  • Hagyják ott a kutyát pár órára.

Egy jó idegrendszerű egyed egy jó helyre nagy valószínűséggel szívesen megy vissza. Sajnos a rossz idegrendszerű, rosszul szocializált kutyák utálni fogják az új helyzetet és sok alkalmon keresztül nem is fogják megszeretni. A legbiztosabb jel a kutya beszokására, ha már gond nélkül elfogadja az ételt az új helyen.

  • Vannak annyira problémás, agresszív kutyák, amelyeket képtelenség panzióban elhelyezni, és nincs az a rokon se, aki szívesen jár ki etetni őket. Ezek lesznek a kulcsos kutyák, ahova a panziós kijár. Akinek ilyen a kutyája, nekik sem kell elkeseredni, általában a panziók vállalnak ilyen szolgáltatást.
  • A jó panzisó nem hívogat, megold.

Sajnos a balesetek, váraltlan megbetegedések, tüzelés elkerülhetetlenek akkor is, ha a kutya éppen a panzióban van. Szerencsés esetben a panziós ezeket jobban tudja kezelni, mint egy átlagos gazda, hiszen sokkal több kutyát és megbetegedést, balesetet látott már, amelyeket megtanult magabiztosan kezelni, nem pedig nyaralás közben zavarja a több ezer kilométerre magatehetetlen gazdát.

Ha a fentieken végigmennek, és még mindig tetszik, valószínűleg tényleg jó helyen járnak. Az utolsók között érdemes leegyeztetni a kutya táplálékát, ami különösen allergiás egyedek esetében igényel különös odafigyelést. Pokrócot, játékokat és pórázt fölösleges otthagyni a kutyával, ezek csak a gazda számára értékkel bíró tárgyak, a kutya egy idegen rongyon pontosan ugyanúgy hajtja álomra fejecskéjét.

4 Tovább

ne munyizd

blogavatar

A kutyád nem a gyereked. Tanulságos történetek gazdiknak és a gazdik barátainak.

Legfrissebb bejegyzések

Utolsó kommentek